10 ARALIK 2016 CUMARTESİ -

Z Tipi Yangın Merdiveni

Z Tipi Yangın Merdiveni

 İtfaiye yönetmeliğine en uyumlu yangın merdiveni durumda olan z tipi yangın merdiveni hem de en çok seçim edilen modeldir. Yangın merdiveni projelerinde yapılacak tip, yapılacak alana yönelik belirlenir. Prof ekibimiz ve yıllardan itibaren edindiğimiz bilgi birikimimiz ile bu bölgede interaktif çözümler üretiyoruz. Ekip üyelerimizin herkes kapsamında profesyonel , sertifikasyon sistemlerine dahil olmak üzere olmuş ve başarıyla tamamlamış olmalarına karşı , ekip üyelerimize periyodik eğitimler veriyoruz. Bu periyodik eğitimler ile z tipi yangın merdiveni uygulamalarında yanlış payını minimize etmeyi hedefliyoruz. Yönetmeliklerin yürürlüğe girmesi ile bu bölgede istek çoğalmış ve piyasada irili ufaklı onlarca şirket çalışma yürütmeye başlamıştır. Bu şirketlerin bir çoğu bu işi korsan olarak yürütmekte ve projelerinde yönetmeliklerden bir bilgi uygulamalar yapmaktadır. Bu nedenden projenizi yaptıracağınız firmayı seçerken çok temkinli davranmanız gerekiyor .

 

YANGIN MERDİVENLERİNİN AMACINI UNUTMAYIN
 
Söz konusu yangın olduğunda az ya da çok bir hayati tehlike söz konusu olmaktadır. Bu tehlikenin en az seviyede olabilmesini sağlamak ve yangın nedeni ile olan can kayıplarını engelleyebilmek adına insanların yoğun olarak bulundukları pek çok binada yangın merdivenlerinin bulundurulması zorunlu hale getirilmiştir. Ancak her ne kadar yangın merdivenleri zorunlu olarak pek çok binada uygulanıyor olsa da pek çok binada bu merdivenlerin kapılarının kilitli olduğu göze çarpmaktadır.
Hem yangından korunup mümkün olduğunca çabuk bir şekilde dışarı çıkmanızı sağlayacak olan merdivenlere ulaşmanız gerektiği sözlenip hem de binada sıkışıp kalmak yerine yangın merdivenlerinde sıkışıp kalmamak için bu merdivenlerin kapılarının kilitli olmaması gerekmektedir. Ancak olası hırsızlık gibi durumlara karşı tedbir amaçlı olarak bunların kilitli oldukları görülmektedir. Bunun nasıl çözüme kavuşturulması gerektiğine karar verirken en doğru yardım alanında uzman yangın merdiveni firması ile çalışmanız olacaktır. Onlar bu merdivenlerin nasıl kurulması ve kullanılması gerektiği ile ilgili olarak size gereken bilgiyi vereceğinden dolayı olası tehlikeli durumlarda nasıl davranmanız gerektiğini bilebilmeniz mümkün olacaktır. Yangın merdiveni modellerine genel olarak baktığımızda her katta bir merdivene geçiş kapısı ve merdivenlerden sokağa çıkabilmek için bir çıkış kapısı olduğunu görebilmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca bu merdivenlerin yerden bir miktar yüksek olduğunu görmeniz de mümkün olacaktır. Her gün insanların giriş yaptığı saatlerde açık olması ve çıkış yaptıkları saatlerde kapatılması bina boş olduğu durumlarda güvenliğin sağlanabilmesine olanak tanıyacaktır. 
Bu durumlar için sormamız gereken soru can güvenliğinizin mi yoksa mal güvenliğinizin mi daha önemli olduğudur. Eğer cevabınız can güvenliğiniz ise merdivenleri kilitleyerek insanların bina içerisinde ya da merdivenler içerisinde sıkışıp kalmasını engellemeniz en doğru hareket olacaktır. Bu merdivenlerin asıl amacı insan hayatını korumaktır ve buna engel olmak ile merdiveni yaptırmamak arasında hiçbir fark yoktur.